- Szczegóły
Od czego zależą ceny paliwa?
Wiosną tego roku można było zaobserwować częste zmiany cen paliw. W marcu ceny paliw napędowych różnicowały się znacząco, jednak pod koniec kwietnia zaczęły się do siebie zbliżać. Pod koniec kwietnia ceny zmieniły się aż czterokrotnie, średnio ceny benzyny wzrosły wtedy o 16 zł na 1000 litrów. Mowa oczywiście o cenach uśrednionych, ponieważ różne ceny można obserwować w zależności od miejsca zakupu. Od czego zależą ciągłe wahania cen paliw?
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że stawki hurtowe są inne niż detaliczne, a te ostatnie mogą bardzo się różnić na poszczególnych stacjach. Marża doliczana w różnych punktach sprzedaży zależna jest od wysokości cen utrzymania stacji, opłacenia pracowników, amortyzacji i wielu innych lokalnych czynników. Szczególnie duże różnice obserwuje się między województwem dolnośląskim i lubelskim a pomorskim i łódzkim, gdzie ceny są najniższe w kraju. Oprócz marży na cenę oleju napędowego i benzyny na stacji benzynowej składa się cena netto w rafinerii oraz dodatkowe opłaty.
Jednym z czynników wpływających na ceny paliw są podatki. Większość z nas tak się do nich przyzwyczaiła, że nie zwraca na nie uwagi. Badania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców z 2017 roku ujawniły, że ponad 20% Polaków uważa, że nie płaci żadnych podatków. Tymczasem, jak podaje Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego, prawie 60% cen paliw stanowią podatki. Każda zmiana w wysokości podatków będzie się więc odbijać na wysokości cen paliw. Na sprzedaż paliw płynnych ma wpływ także podatek akcyzowy, opłata paliwowa i podatek VAT oraz wprowadzona w 2019 roku opłata emisyjna.
Od czego zależą ceny w rafineriach?
Na rynku ropy naftowej podstawową walutą rozliczeniowa jest dolar amerykański. Polityka państwa ma wpływ na podatki, natomiast na ceny hurtowe w Polsce mają wpływ ceny baryłki ropy na rynku światowym oraz pozycja złotówki w stosunku do dolara. Ceny baryłki ropy kształtują się według aktualnego popytu, podaży oraz statusu dolara. Duży wpływ na to ma sytuacja polityczna w USA, Rosji, a także działalność takich organizacji jak OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową).