- Szczegóły
Jak rodzaj paliwa wpływa na żywotność silnika?
Większość kierowców słyszała zapewne, że tankowanie niskiej jakości paliwa negatywnie wpływa na żywotność silnika. Niestety część z nich myśli, że to tylko chwyt marketingowy podmiotów, które sprzedają paliwa nie tak tanio, jakby chcieli sami właściciele pojazdów. Tymczasem wybór zaufanego sprzedawcy paliwa jest kluczowy dla bezawaryjności pojazdu – zarówno w przypadku benzyny, jak i oleju napędowego.
Dobre paliwo – czyli jakie?
W przypadku benzyny duże znaczenie ma jej liczba oktanowa. Paliwo niskooktanowe jest powodem spalania stukowego, będącego przyczyną zatarcia silnika lub zniszczenia jego części. Spalanie stukowe ma miejsce wtedy, gdy mieszanka wybucha w złym momencie i za dużym ciśnieniem. Niskiej jakości paliwo może zawierać też zbyt dużo szkodliwych węglowodorów aromatycznych.
Jeśli chodzi o olej napędowy, powinien on charakteryzować się wysoką odpornością na utlenianie. Niskiej jakości paliwo może zatykać zawory i filtry oraz generować za dużo nagaru. Dodatkowo, jeśli będzie miał złą temperaturę spalania, odczuwalnie zmniejszy moc silnika.
Jak rozpoznać niskiej jakości paliwo?
Niskiej jakości paliwo w zasadzie od razu źle wpływa na pracę silnika – czujny kierowca rozpozna więc, że samochód nie pracuje poprawnie. Może on mieć problemy już przy uruchamianiu pojazdu, z pewnością nie spodoba mu się też sposób pracy silnika: nierówny i głośny. Auto zatankowane „chrzczonym” paliwem może samo gasnąć, ma słabsze osiągi, za to większe spalanie. Charakterystycznym objawem zatankowania słabej jakości benzyny lub oleju jest też czarny dym wydobywający się z rury wydechowej.
Po zatankowaniu niskiej jakości paliwa warto na kolejne tankowanie wybrać się do zaufanego dostawcy, a na poprzednią stację już nie wracać. W przypadku podejrzenia, że złej jakości paliwo przyczyniło się do awarii samochodu, można żądać odszkodowania od właściciela stacji, jednak często jest to długi proces.