- Szczegóły
Ceny paliw w 2022. Krótka prognoza
W ostatnich latach ceny paliw napędowych systematycznie rosną. Jedynie przez krótki czas widoczne były ich spadki, które użytkownicy pojazdów przyjęli z niemałą ulgą. Niestety, nic nie wskazuje na to, aby w roku 2022 można było liczyć na znaczne obniżki cen na stacjach paliw. Sytuacja dynamicznie się zmienia, jednak aktualne prognozy nie pozostawiają złudzeń – paliwa napędowe nie będą tanie, co przełoży się na wzrost cen w większości branż.
Co wpływa na cenę paliw?
Zanim przejdziemy do mało optymistycznej prognozy cen paliw na 2022 rok, warto dowiedzieć się, od czego one zależą. Dlaczego na stacjach paliw ceny się różnią? Co wpływa na wzrost lub obniżkę ceny paliwa napędowego oraz opałowego. Jednym z kluczowych czynników, które wpływają na ceny na rynku paliwowym, są koszty związane z ich zakupem paliw w rafinerii. Na cenę paliwa ma także wpływ m.in. cena za baryłkę ropy naftowej, sytuacja polityczna państw dysponujących złożami ropy naftowej oraz podatki i opłaty, które stanowią ponad połowę ceny zakupu każdego litra paliwa napędowego. Nie można także zapomnieć o marży stacji benzynowych, które muszą przecież zarobić na sprzedaży paliwa. W celu oszczędzenia na kosztach zakupu paliw płynnych warto skorzystać z usług naszej firmy. Jesteśmy partnerem godnym zaufania, który oferuje jedynie najwyższej jakości, certyfikowane paliwa płynne w konkurencyjnych cenach.
Jak będą zmieniały się ceny paliw w 2022 roku?
Jak już zostało wspomniane, brak jest bardzo optymistycznych prognoz na rok 2022. Już teraz obserwujemy systematyczny wzrost cen paliw napędowych i opałowych, który coraz bardziej obciąża domowe i firmowe budżety. Choć można liczyć na niewielkie spadki, to nie należy spodziewać się, że w przyszłym roku zapłacimy za paliwa mniej niż obecnie. Co więcej, zauważalny jest wzrost ceny płynnego gazu LPG, który od wielu lat stanowił tańszą alternatywę dla benzyny i oleju napędowego. Czarny scenariusz nagłego wzrostu cen paliw może się spełnić, jednak warto zachować odrobinę optymizmu. Jakie zmiany przyniesie nadchodzący rok na rynku paliw, na razie nie sposób dokładnie przewidzieć, choć nie widać odwrotu od trendu zwyżkowego.